چرا اصلاح طلبان از مناظره فرار  می کنند ؟ دلیل آن بدیهی است . اصلاحات اصولا بر اساس استدلال و منطق نیست بلکه تنها در جهت کلی گویی و آسمان را به زمین دوختن عمل میکند اصلاحات در جریانات اخیر صحبت منطقی ندارد که مناظره را قبول کند استدلال اصلاح طلبان همان اغتشاش و آشوب و لشکر کشی و فحاشی خیابانی است . در واقع آنان برای مناظره و گفتمان منطقی نیامده اند چون در واقع سخن آنان منطقی نیست. و آنان با سخنان استدلالی به جایی نخواهند رسید تنها استدلال آنان جنجال و هیاهو و اغتشاش است . همانطور که میرحسین موسوی نیز نامزد منتخب این جریان تنها برنامه اش تخریب دولت بود در وقع برنامه دولت موسوی بر پایه دشمنی با دولت قرار گرفته بود .

در ادامه اصاح طلبان مغرور را می شناسیم کسانی که طرف مقابل را در شان مناظره نمی بینند این روزها گله و گلایه از عدم در اختیار داشتن آنچه که "تریبون" نامیده می شود از سوی اصلاح طلبان از سویی و عدم حضور آن‌ها در میان مردم و برنامه‌های مختلف به منظور شفاف سازی، تناقض دیگری میان حرف و عمل را در کارنامه جریان اصلاحات به ثبت رسانده است.
این انتقادات که بیش از هر چیزی، سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران را مورد هدف خود قرار داده باعث شد تا رسانه ملی در اقدامی ابتکاری برنامه‌های مناظره‌ای را با دعوت از چهره‌های مختلف سیاسی برگزار کند که با استقبال گسترده مردم، سیاسیون و رسانه ها همراه شد.
همچنین شبکه رادیویی کشور از جمله "رادیو گفتگو" طی روزهای اخیر برنامه‌های متنوعی را با حضور چهره‌های مختلف از جمله حجج الاسلام جعفر شجونی، رسول منتجب نیا، حمید رسایی، آقای محمد هاشمی رفسنجانی و ... برگزار کرده است.
با این حال طی چند روز گذشته حرف و حدیث‌هایی مطرح شد مبنی بر اینکه بسیاری از منتقدان و چهره‌های اصلاح طلب دعوت رسانه ملی برای حضور در مناظرات را نپذیرفته‌اند.
این شنیده‌ها البته هنگامی قوت گرفت که حجت الاسلام حمید رسایی نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی در برنامه زنده تلویزیونی "امروز، دیروز، فردا" از عدم قبول 12 نفر از اصلاح طلبان برای حضور در رسانه ملی خبر داد و از وحید یامین پور مجری برنامه خواست تا اسامی آن‌ها را اعلام کند.
اگرچه یامین پور تا پایان برنامه این اسامی را اعلام نکرد اما خودداری وی از اعلام این اسامی باعث شد تا روزنامه اصلاح طلب اعتماد در شماره امروز خود، تیتر "چهره‌هایی که به مناظره تلویزیون دعوت نشدند" را برگزیند و طی آن با اشاره به گفته رسایی مدعی شود که از هیچکدام از اصلاح طلبان دعوتی به عمل نیامده است.
روزنامه اعتماد همچنین برای اثبات ادعای خود اقدام به مصاحبه با برخی از چهره‌های اصلاح طلب و منتقد کرده تا از آن‌ها بپرسد آیا از آن‌ها برای حضور در برنامه دعوت شده یا نه.
حسین انصاری راد رئیس کمیسیون اصل 90 مجلس ششم به روزنامه اعتماد گفته که تا کنون از او دعوت نشده و اگر هم دعوت شود نخواهد رفت!
اما مجید انصاری گفته که با وی در ساعات پایانی شب قبل از مناظره آقایان کواکبیان و شریعتمداری تماس گرفته شده اما چون "محورهای" آن مشخص نبوده نپذیرفته است.
البته آقای انصاری نگفت منظور وی از مشخص شدن "محورها" چه بوده است ولی او که گویا هنوز متوجه فرق برنامه مناظره "روبه فردا" با برنامه "امروز، دیروز، فردا" که به فرا رسیدن سالروز پیروزی انقلاب اسلامی ایران آن‌هم فقط با یک میهمان پخش می‌شود، نشده است گفت که از وی دعوتی برای حضور در برنامه پنجشنبه هشتم بهمن ماه نشده است!
جالب‌تر آنکه وی به خبرنگار اعتماد گفته که اگر هم از او برای حضور در برنامه "امروز دیروز فردا" دعوت می‌شد باز هم آن را نمی پذیرفت چون رسایی در شان او نبوده است.
اما دیگر انصاری اصلاح طلب یعنی جمشید انصاری گفته که دعوت نشده اما او هم به مانند مجید انصاری گفته که اگر دعوت شود بستگی به طرف مقابل دارد.
اسحاق جهانگیری هم به مانند دیگر اصلاح طلبان گفته که دعوت نشده و بستگی به طرف مقابل دارد.
محمد اشرفی اصفهانی، رسول منتجب نیا و حسن بیادی هم گفته اند که برایشان مهم است با چه کسی مناظره بکنند.
آقای بیادی دبیر کل آبادگران جهادی گفته که برخی افراد در شان مناظره کردن نیستند.
در عین حال چهره‌های دیگری از جمله مصطفی درایتی و محمد باقر نوبخت هم بودند که به خبرنگار اعتماد گفتند برایشان فرقی نمی کند طرف مقابل چه کسی باشد.
علی عسگری از اعضای مرکز تحقیقات استراتژیک مجلس شورای اسلامی نیز گفته که چون فرد مناظره کننده اصول اخلاقی را رعایت نمی‌کند آن را نمی‌پذیرد.
اما با وجود ادعای این روزنامه اصلاح طلب مبنی بر عدم دعوت از چهره‌های اصلاح طلب و منتقد، خبرنگار شبکه ایران برای یافتن اسامی آن 12 نفر دست به کار شد که سرانجام توانست از طریق یک منبع آگاه در برنامه "رو به فردا" به اسامی 10 نفر از آن‌ها دست پیدا کند.
این منبع آگاه از محمد رضا تابش، حمید رضا کاتوزیان، مجید انصاری، احمد مسجد جامعی، مسیح مهاجری، محمود دعایی و محمد علی کریمی به عنوان افرادی نام برد که از آن‌ها دعوت شده و "صراحتا" این دعوت را رد کرده‌اند.
وی همچنین از قدرت الله علیخانی، محمد رضا خباز و الیاس حضرتی به عنوان افرادی نام برد که برای حضور در برنامه، امروز و فردا کرده‌اند و همچنان نیز می‌کنند.
این منبع آگاه همچنین گفت که از آقای علی عسگری برای حضور در برنامه دعوت شده اما وی شروطی را برای حضور در برنامه از جمله انتخاب فرد طرف مناظره از سوی خودش تعیین کرده، که در این صورت برنامه دیگر مناظره نخواهد بود.
اما بر خلاف شایعات چند روز آینده مبنی بر اینکه برنامه "رو به فردا" دیگر از رسانه ملی پخش نخواهد شد این منبع آگاه این شایعه را تکذیب کرد و گفت که این برنامه‌ها همچنان به قوت خود باقی است.
با این حساب انتظار می‌رود اگر اصلاح طلبان واقعاً از در اختیار نداشتن آنچه که "تریبون" می‌نامند برای بیان دیدگاه‌های خود رنج می برند، برخی بهانه‌های سطحی را کنار گذاشته و در مناظرات آتی در صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران حضور یابند.

نوشته شده در تاریخ شنبه 10 بهمن 1388    | توسط: افشاگر خاتمی    |    |
نظرات()